Zastosowanie wosku carnauba

Wosk carnauba, mimo że brzmi obco, nie jest żadnym nowoczesnym wynalazkiem. Nazwa wywodzi się z endemicznego gatunku palm, które rosną w Ameryce Południowej. Wosk wydobywany jest z liści palmowych w naturalny sposób.

Do czego stosowany jest wosk carnauba?

Jako, że wosk jest bardzo twardy, topi się tylko bardzo wysokiej temperaturze, a także nie rozpuszczasię w wodzie ani w alkoholu, stosowany jest na wiele różnych sposobów w kilku dziedzinach.

Żywność

W tym przypadku występuje również pod nazwą E903. Nie jest groźny dla organizmu ludzkiego. Używa się go jako nabłyszczacza i utwardzacza np. w wyrobach cukierniczych.

Wosk niezwykle przydatny jest przy przechowywaniu żywności oraz przewożeniu egzotycznych owoców. Ma on właściwości przeciwutleniające, co sprawia, że silnie zabezpiecza produkty przed zepsuciem.

Cienka warstwa wosku chroni owoce przez wodą i innymi zanieczyszczeniami. Wykazano, że produkty chronione w ten sposób mają w sobie więcej cennych substancji niż te, które przechowywane są w tradycyjny sposób.

Kosmetyka i farmacja

Kosmetyka zaczęła sięgać po wosk carnauba, przez swoje zdolności nabłyszczające oraz nierozpuszczalność w wodzie przez co często wchodzi w skład wodoodpornych tuszy do rzęs, szminek czy dezodorantów.
Wosk jest również często używany jako substancja wiążąca co umożliwia produkcję łatwych do połknięcia tabletek.

Inne zastosowania

Dzięki swoim wielu właściwościom, substancja jest wykorzystywana również w produkcji wielu nabłyszczaczy np. wosków do samochodów, podłóg czy desek surfingowych.