Polerowanie szyb tlenkiem ceru

Tlenek ceru ma postać białawego proszku, który w połączeniu z wodą stosowany jest do polerowania luster, soczewek i szyb samochodowych. W mniejszych ilościach, jako jeden ze składników, występuje też w pastach polerskich o różnym przeznaczeniu, niekoniecznie w kosmetyce samochodowej.

Jak użyć tlenku ceru do wypolerowania rys?

Zarysowania pojawiają się na szybach samochodowych dość szybko. Jeśli nie są zbyt głębokie (niewyczuwalne pod paznokciem), można za pomocą tlenku ceru (takim jak tu)pozbyć się ich zupełnie. Głębsze natomiast, da się mocno wygładzić. W celu spolerowania szyby samochodowej, należy przygotować roztwór tlenku ceru i wody w proporcjach 1:1 i tą gęstą pastę nałożyć na rysę. Szybę poleruje się miejscowo przy pomocy wkrętarki lub wiertarki ustawionej na maksymalne 600 obrotów na minutę i filcu polerskiego. Oczywiście, można również użyć polerek profesjonalnych, jednak nie jest to konieczne. Przeprowadzając zabieg należy polerować rysę równomiernie, zataczając małe kółka i nie zatrzymując się zbyt długo w jednym miejscu (można w ten sposób spowodować wgłębienia w szybie i osłabić szkło). Specjaliści zalecają również wypolerowanie obszaru wokół rysy w celu zniwelowania gwałtownego przejścia między strefą polerowaną i nie polerowaną.

Akcesoria polerskie

Do polerowania używa się najczęściej filcowych krążków polerskich co najmniej 75mm. Jeśli będziemy używać do polerowania wiertarki lub wkrętarki, przy zakupie zwróćmy uwagę na to, czy krążek nie jest przeznaczony jedynie do profesjonalnych polerek lub czy ewentualnie posiada adapter umożliwiający zastosowanie w zwykłej wiertarce. Zestawy oferowane przez większość sklepów z akcesoriami samochodowymi posiadają nie tylko tlenek ceru, krążki polerskie i adaptery, ale również przydatne do końcowej polerki ściereczki z celulozy. Wszystko to w cenie około kilkunastu złotych. Nie jest więc polerowanie rys ani zajęciem specjalnie czasochłonnym, ani kosztownym. Nie wymaga też dużej wprawy i umiejętności.