Głównymi powodami, które uniemożliwiają eksploatowanie ogumienia są nie tylko uszkodzenia mechaniczne, ale również zużycie się opon albo nierównomierne zużywanie powierzchni bieżnika. Pamiętać należy o tym, że zgodnie z prawem głębokość bieżnika może wynosić 1,6 mm.
Mało kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że na zużycie opon ma wpływ także stan techniczny auta oraz warunki w jakim opony są na co dzień eksploatowane. Nie można zapominać również o ogólnym stylu jazdy i ciśnieniu wewnątrz opon, które wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. Nieodpowiednie ciśnienie według wielu fachowców od motoryzacji może obniżyć trwałość oryginalnych opon nawet o 40%. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że każda wymiana opon również stanowi mniejsze lub większe obciążenie dla ich konstrukcji.
Kompleksowa wymiana opon – na co zwrócić uwagę?
Z praktycznego punktu widzenia data produkcji opon samochodowych jest mniej ważna niż długość okresu ich eksploatacji. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że 10 letnie opony wymagają wymiany nawet wtedy, gdy nie były nigdy używane. Przy wymianie opon warto zwrócić uwagę także na sposób ich montażu na osiach – https://nordauto-bialystok.volvocars-partner.pl/o-nas/wymiana-opon/ . W dzisiejszych czasach większość producentów ogumienia zaleca montaż nowych opon bezpośrednio na tylną oś. W dużej mierze to właśnie stabilność tylnej osi ma największy wpływ na zachowanie się auta. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi można uzyskać nie tylko lepszą przyczepność kół, ale również łatwiej będzie zapanować nad autem na mokrej powierzchni. Pamiętać należy także i o tym, że stare opony można naprawić. W tym zadaniu może pomóc oczywiście kompleksowa wulkanizacja. Na rynku jest wiele godnych polecenia warsztatów samochodowych, które oferują wulkanizację opon.